Blog

Çarşamba Haziran 15th, 2016

Jeneratör Montajı

JENERATÖR MONTAJI

Jeneratörün güvenli bir şekilde kullanımında ilk adım doğru montajdır. Baştan hatalı yapılan montajlar, ileride jeneratörden beklenen verimin alınamaması bunun da ötesinde hayati tehlikeye varacak sonuçlar doğurabilir.
Jeneratörün yerleştirileceği yerin belirlenmesi
Portatif benzinli jeneratörlerde nadiren su soğutmalı motorlar da kullanılmakla beraber çok büyük oranda hava soğutmalı motorlar kullanılmaktadır. Dolayısı ile jeneratörün iki ana parçası olan benzinli motor ve alternatörün soğutma sistemleri hava sirkülasyonu yoluyla olmaktadır. Bu durumda jeneratörün verimli bir şekilde çalışabilmesi, performansında düşüş olmaması ve ciddi hasarların meydana gelmemesi için, jeneratörün çalıştığı ortamdaki hava sirkülasyonunun çok iyi sağlanması gerekir. Bunun için asgari koşullarda jeneratörün her yönden en az 1 metre açık olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca jeneratörün bulunduğu zeminin ıslak olmaması da önemlidir.
Egzoz gazının ortam dışına atılması
Jeneratör egzozundan çıkan gazlar mutlaka jeneratörün bulunduğu kapalı ortamın dışına atılmalıdır.
Aksi taktirde bu gazlar hava sirkülasyonu ile soğuyan motorun hava filtresi tarafından tekrar emilecek ve jeneratörde ciddi hasarlar meydana gelmesine neden olacaktır. Egzoz gazlarının zehirli olduğu, solunması halinde insanlar ve hayvanları öldürebileceği unutulmamalıdır.
Jeneratör için ayrı bir elektrik tesisatının çekilmesi
Jeneratörler kendi başlarına bağımsız birer enerji kaynağıdır. Jeneratörlerin sabit bir yedekleme ünitesi olarak kullanılacağı ev veya iş yerlerinde, jeneratör için ayrı bir elektrik tesisatının çekilmesi gerekir.
Ayrıca jeneratörün besleyeceği devrelerin baştan planlanarak belirlenmesi ve elektrik panosu içinde buna uygun olarak ayırımının yapılması gerekir. Böylelikle jeneratör kullanıldığında evdeki hangi cihazların jeneratörden besleneceği önceden tespit edilmiş ve sınırlandırılmış olur. Bu da jeneratörden kapasitesinin üzerinde yük çekilmesi ihtimalini azaltarak güvenli bir kullanım sağlar.
Ayrıca trifaze jeneratörlerde mutlaka 3 fazdan da eşit miktarlarda yük çekilmesini sağlayacak uyarlamalar elektrik panosu içinde yapılmalıdır.
Kutup değiştirici şalter kullanımı: Kutup değiştirici şalter, jeneratörün üretmiş olduğu elektrik ile şehir şebeke elektriğinin birbiri ile çakışmasını önlemek amacı ile kullanılır. Jeneratörün kullanılacağı durumlarda şalter üzerindeki anahtar buna uygun konuma getirilerek, daha önce elektrik panosu içinde ayırımı yapılan devrelere elektrik verilir. Şehir elektriğinin kullanılacağı durumlarda da şalter üzerindeki anahtar buna uygun konuma getirilerek tüm devrelere elektrik verilmesi sağlanır. Böylelikle iki ayrı elektrik kaynağının birbirleri ile bağlantısı kesilir ve şehir elektriğinin jeneratöre verebileceği hasarlar önlenmiş olur. Kutup değiştirici şalter manuel jeneratörlerde kullanılan bir sistemdir. Otomatik jeneratörlerde ise jeneratör ile birlikte verilen otomatik transfer panoları aynı işlevi görmektedir.
jenerator montajı

Genel , ,
About admin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir