Blog

Salı Eylül 6th, 2016

Jeneratör Sözlüğü

SMA MAKINA – JENERATÖR SÖZLÜĞÜ

Kurulu Yük İhtiyaç sahibinin toplam elektrik sarfiyatı o kurum , kuruluş veya kişinin kurulu yüküdür. Seçilecek jeneratör en azından bu yükü sorunsuz besleyebilir olmalıdır.

Tahrik Gücü Jeneratörü çeviren motor gücüdür.

Otomatik Güç Transfer Panosu Şebeke elektriği kesildiğinde, elektriksel yüklerin jeneratörden veya şebekeden beslemesini sağlayan ara kesicilerden (şalter veya kontaktörlerden) meydana gelen panodur.

Kumanda Panosu Jeneratör gösterge ve kumanda enstrümanlarının bulunduğu panodur

Kanopi veya Kabin Jeneratörü dış etkenlerden koruyan, ses gürültüsünü düşüren bir nevi jeneratör kaportasıdır. İçine ses yalıtımı uygulanırsa ses izoleli kabin olur.

Elektronik Otomatik Kumanda Paneli Jeneratörü otomatik olarak çalıştıran, yüke veren ,yükten çıkaran , arızada ve fevkalade anormal hallerde otomatik olarak stop ettiren korumaya alan akıllı paneldir.

Manuel Kumanda Paneli Uzman bir görevli yönetiminde jeneratörü çalıştıran, yüke veren, yükten çıkaran, stop ettirmeye yarayan ve ana koruma foksiyonları olan paneldir.

Çevre Isısı Kurulduğu ortamda bir yıl içinde meydana gelen ısı tavan ve taban değerinin santigrad derece cinsinden ortalamasıdır.

Çevre Yüksekliği (İrtifa) Jeneratörün kurulacağı yerin deniz seviyesinden olan yüksekliğini ifade eder. Isı arttıkça ve irtifa yükseldikçe jeneratörde üreticisinin belirttiği oranlarda güç düşümü olur. Nedeni ısının direnç göstermesi ve yükseklerde oksijen yoğunluğunun az olmasıdır.

Senkron (Paralel) Jeneratör Belirli özellikleri aynı birden fazla jeneratörün yüklerini; koşulsuz otomatik senkron , manuel senkron eden ve yük yedekli , yük paylaşımlı, yük atmalı, arıza yedekli gibi fonksiyonlarını gerçekleştiren jeneratör gruplarıdır. Ayrıca şebeke ile de senkron olabilir.

Dual Jeneratör Arazide sürekli kesintisiz elektrik ihtiyacını karşılamak üzere; operatör müdahalesine gerek kalmaksızın, yükü belli bir zaman diliminde kendi aralarında aktaran jeneratörlerdir.

Trifaze Jeneratör Türkiye şartlarında 230/400 Volt çıkışlı 3 faz bir nötürden oluşan faz-faz arası 400 V ve faz- nötür arası 230 Volt olan jeneratördür.

Monofaze Jeneratör Bir faz ve bir nötür çıkışı olan jeneratörlerdir. Çıkış voltajı Avrupa ve Türkiye için 220 V , Amerika ve bazı ülkeler için 110 V olabilir.

Kontaktör Elektrik enejisi transferinde kullanılan şalterdir.

Şalter Elektrik enerjisi transferinde kullanılan elektrikli bir kesicidir.

Kilowat 1000 watt = 1 kW ‘a eşittir.

Volt Kutuplar arasındaki gerilim farkıdır.

kVA Kilo –Volt- Amper. Genelde jeneratörlerin anma gücü bu değer üzerinden okunur.

Amper (A) Akım şiddeti ölçü birimidir. Bir tel kesitinden birim zamanda geçen elektron sayısını ifade eder.

Jeneratör Anma Değeri Jeneratörün gerçek standby, prime veya sürekli gücünün KVA değeri üzerinden anılmasıdır.

Genel , ,
About admin

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir